Eller mittemellan händelserna? Antar att båda gäller för mig då jag för två dagar sedan, den första juli, tillträdde som vice ordförande för Saco Studentråd och om två dagar, den femte juli, åker tillsammans med stora delar av Saco Studentråds styrelse till Gotland och Almedalen. Inte en dålig start på min mandatperiod! Inte heller så dumt att få börja med att dela med mig av mina iakttagelser här och att få pusha vår coola slogan ”Plugga = hångla?”. Vi menar att näringsliv och högskolan borde hångla lite mer för att minska glappet mellan studier och arbetsliv, kom till vårt mingel på måndag klockan 16.30-19.30 på Rindi, Högskolan på Gotlands kårhus, så visar vi hur!
Annat att hålla koll på är vårt seminarium på onsdag, Utbildad eller inbillad? -om kvalitetssäkring i högskolan, även det på Kårhuset Rindi. Där ska vi diskutera hur vi kan kvalitetssäkra den svenska högskolan. För vad är kvalitet? Hur kan man mäta det? Och om det är möjligt, kan vi då använda resultaten för att ranka olika utbildningar? Det tycker vi är värt att titta närmare på.
Men bäst blir det nog om vi lyckas förena de två, för hångel med hög kvalitet, det kan ju leda till hur bra saker som helst!
Ses i Almedalen!