Tyck till om Saco Studentmässa!
Skickade du in en utvärdering? Här kan du kolla om du vann biobiljetter
Mässplaneringen i mobilen!
I år lanserade vi vi mobil.saco.se med utsällarlista, seminarieprogram och tävlingar. Man kunde också göra sin planering på hemsidan och få den skickad till mobilen. De som använde den här tjänsten uppskattade den mycket, så vi återkommer med en vidareutvecklad och ännu bättre mobilsajt 2010.
Vilka är Saco Studentmässa till för?
Alla som vill ha inspiration inför sitt yrkes- och utbildningsval!
Alla är välkomna! Alla studie- och yrkesvägledare på gymnasiet får en inbjudan till mässan, främst för elever i åk3 men även åk 1 och 2 kan ha stor nytta av ett besök. Se Info för SYV.
Vilka ställer ut?
Universitet och högskolor
Andra eftergymnasiala utbildningar, t ex YH- & Ky-utbildningar, folkhögskolor och privata utbildningar
Internationella utbildningar och förmedlare av utländsk utbildning
Framtida arbetsgivare, myndigheter och organisationer
Saco och förbund
Varför gör Saco utbildningsmässor?
Vi vill inspirera fler till att fortsätta studera och hjälpa så många som möjligt att göra ett genomtänkt utbildningsval.
Tack vare Sacos och de 23 yrkesförbunden har våra mässor extra mycket innehåll och du får gedigen information om både utbildning och yrken/arbetsmarknad. Bl.a. anordnar vi omkring 70 seminarier som du kan lyssna på helt kostnadsfritt.