Kontaktpersoner

Kontaktpersoner för AF representerar dig i MBLer och svarar gärna på frågor. De utses kontinuerligt av AFs styrelse.

Publicerad: Tisdag 25 mar 2014

Senast uppdaterad: Måndag 7 maj 2018

Som medlem i AF har du möjlighet att bli kontaktombud. Då företräder du dina arbetskamrater. Genom att engagera dig i fackliga frågor har du möjlighet att skapa dig en mycket bra överblick hur verksamheten runt dig fungerar och hur den passar in i Scanias affär. Du blir en mycket viktig person både för dina arbetskamrater och för företaget eftersom du blir inblandad i förhandlingar och samverkan. Du får utbildning och handledning så du känner dig säker i rollen.

Anders Eriksson
ordf Akademikerföreningen i Luleå

Tel: +46 920 766 10
Mobil: +46 70 220 26 37

Email anders_k.eriksson@scania.com

Kontaktperson

Frida Haidari

Tel: +46 8 553 851 86
Mobil: +46 70 081 01 97

Email frida.haidari@scania.com 

   

Johan Haidari

Tel: +46 8 553 817 95

Email johan.haidari@scania.com

Kontaktperson

Johan Katz

Tel: +46 8 553 850 49
Mobil: +46 70 609 36 99

Email johan.katz@scania.com

Kontaktperson  

Petter Kylefors

Tel: +46 8 553 820 44
Mobil: +46 70 086 59 60

Email petter.kylefors@scania.com

Rolf Leek

Tel: +46 8 553 818 92
Mobil: +46 70 722 02 86 

Email rolf.leek@scania.com

 

Maria Leufven

Tel: +46 8 553 862 28
Mobil: +46 70 085 62 62

Email maria.leufven@scania.com

Kontaktperson

Göran Lingström

Tel: +46 8 553 864 12
Mobil: +46 70 338 64 12

Email goran.lingstrom@scania.com

 

 

Guillaume Mercier
föräldraledig

Tel: +46 8 553 534 16
Mobil: +46 70 081 57 49

Email guillaume.mercier@scania.com

 

Brigitte Orlowski

Tel: +46 8 553 506 20
Mobil: +46 70 089 87 09

Email brigitte.orlowski@scania.com

Frank Schlüter

Tel: +46 9 553 861 35
Mobil: +46 707 88 61 35

Email frank.schlueter@scania.com

Lars-Olov Westerberg

Tel: +46 8 553 834 28
Mobil: +46700898763

Åsa Ångman

Tel: +46 8 553 858 62     
Mobil: +46 70 086 06 37

Email asa.angman@scania.com

Kontaktperson  

Hans Östman

Tel: +46 8 553 835 28
Mobil: +46 70 414 35 28

Email hans.ostman@scania.com