Ombud och arbetsmiljöombud

Här kan du se namnen på de ombud inom Saco-S som deltar i facklig samverkan inom myndighetens olika verksamhetsområden, avdelningar och skolor. Ta gärna kontakt med någon av oss om du har frågor eller synpunkter.

Publicerad: Tisdag 8 dec 2015

Senast uppdaterad: Tisdag 8 dec 2015

Ombud i samverkansgrupper m.m. för verksamhetsområden, avdelningar och specialskolor

Kallelse till MBL-förhandlingar skickas till ordförande som i samråd med avdelningsombuden utser vem som förhandlar i respektive förhandling.

Myndighetsnivå (MSG)förhandlingsansvariga hela myndigheten

Ingrid Mauritsson  ingrid.mauritsson@spsm.se  tfn 5501

Katarina Miiros                katarina.miiros@spsm.se     tfn 5052

 

 

 

 

VO Specialskola

Mattias Eriksson                  mattias.eriksson@spsm.se   tfn 5366

Annalena Jonsson            annalena.jonsson@spsm.se  tfn 6855

Lina Maxedius                    lina.maxedius@spsm.se

Birgittaskolan

Annalena Jonsson

se ovan

Vakant

Ekeskolan

Eva Lindblad            eva.lindblad@spsm.se       

tfn 5779

Vakant

 

Åsbackaskolan

Annalena Jonsson

se ovan

Vakant

Hällsboskolan Umeå

Vakant

 2 vakanser

Hällsboskolan Kungsholmen

Mattias Eriksson

se ovan

 Vakant

Hällsboskolan Mälarhöjden

Cecilia Fält cecilia.falt@spsm.se               tfn 5334

Vakant

Manillaskolan

Carolina Wiktorsson carolina.wiktorsson@spsm.se 

Kristina Lasu Ekrot kristina.lasuekrot@spsm.se

Vänerskolan

Marina Karlberg marina.karlberg@spsm.se

 Vakant

Östervångskolan

Lina Maxedius                      lina.maxedius@spsm.se       

 Vakant

Kristinaskolan

Sara Åhlén  sara.ahlen@spsm.se    

tfn 5601

 Vakant

 

 

 

VO Specialpedagogiskt   stöd

Anna Nordesjö  anna.nordesjo@spsm.se     tfn 5556

Jenny Ahinko  jenny.ahinko@spsm.se   

tfn 5171

 

Specialpedagogiska   rådgivningsavdelningen

Frida Karlsson  frida.karlsson@spsm.se      tfn 5525

Joel Rutschman  joel.rutschman@spsm.se

tfn 5895

 

Resurscenteravdelningen

Lotta Wolff  lotta.wolff@spsm.se             tfn 5134

 

Läromedelsavdelningen

Rikard Sjöstedt  rikard.sjostedt@spsm.se       tfn 5616

Gun Olsson gun.olsson@spsm.se           tfn 57 83

 

 

 

 

VO Kunskapsutveckling

Håkan Karlsson hakan.karlsson@spsm.se    tfn 5929

 

1 vakant

VO Stöd och styrning

Petra Eklund  petra.eklund@spsm.se          SMS: 070-5865757 

Malou Nordlöf Ekström  malou.nordlof-ekstrom@spsm.se                tfn 5062

 

 

 

 

 

Arbetsmiljöombud

Mona Paulsson, Statsbidragsenheten mona.paulsson@spsm.se   tfn 5671

Kerstin Norell Helmsjö, rådgivningsenhet 3, Umeå kerstin.norell-helmsjo@spsm.se  tfn 5380

Anders Nilsson, Verksamhetsområde Specialpedagogiskt stöd, Resurscenter syn, Avdelningen för verksamhetsutveckling anders.nilsson@spsm.se tfn 5111

Anders Eklund, Campus Stockholm, Läromedelsavdelningen anders.eklund@spsm.se tfn 5617 

Karina Johansson, Verksamhetsområde kunskapsutveckling karina.johansson@spsm.se     tfn 5059

Sofia Åkerberg, Analys- och utvecklingsenheten sofia.akerberg@spsm.se  tfn 6021

Diana Jaber, Solnakontoret, diana.jaber@spsm.se tfn 5812 

Lena Asklund, Resurscenter, lena.asklund@spsm.se tfn 5178