Ombud och arbetsmiljöombud

Här kan du se namnen på de ombud inom Saco-S som deltar i facklig samverkan inom myndighetens olika verksamhetsområden, avdelningar och skolor. Ta gärna kontakt med någon av oss om du har frågor eller synpunkter.

Publicerad: Tisdag 8 dec 2015

Senast uppdaterad: Fredag 12 feb 2021

Ombud i samverkansgrupper m.m. för verksamhetsområden, avdelningar och specialskolor

Kallelse till MBL-förhandlingar skickas till ordförande som i samråd med avdelningsombuden utser vem som förhandlar i respektive förhandling.

Myndighetsnivå (MSG)förhandlingsansvariga hela myndigheten

Ingrid Mauritsson  ingrid.mauritsson@spsm.se  tfn 5501

KatarinaMiiros                katarina.miiros@spsm.se     tfn 5052

 

 

 

 

VO Specialskola

Mattias Eriksson                  mattias.eriksson@spsm.se   tfn 5366

Annalena Jonsson            annalena.jonsson@spsm.se  tfn 6855

 

Birgittaskolan

Annalena Jonsson

se ovan

Vakant

Ekeskolan

Annalena Jonsson

se ovan

Eva Lindblad            eva.lindblad@spsm.se       tfn 5779

 

Åsbackaskolan

Annalena Jonsson

se ovan

Eva Lindblad

se ovan

Hällsboskolan Umeå

Vakant

 2 vakanser

Hällsboskolan Kungsholmen

Mattias Eriksson

se ovan

 Vakant

Hällsboskolan Mälarhöjden

Cecilia Fält cecilia.falt@spsm.se               tfn 5334

Vakant

Manillaskolan

Carolina Wiktorsson carolina.wiktorsson@spsm.se 

 

Kristina Lasu Ekrot kristina.lasuekrot@spsm.se

Vänerskolan

Vakant

 1-2 vakanser

Östervångskolan

Lina Maxedius                        lina.maxedius@spsm.se       

 Vakant

Kristinaskolan

Sara Åhlén  sara.ahlen@spsm.se           tfn 5601

 Vakant

 

 

 

VO Specialpedagogiskt   stöd

Anna Nordesjö  anna.nordesjo@spsm.se     tfn 5556

Viktor Söderqvist  viktor.soderqvist@spsm.se      tfn 5533

Jenny Ahinko  jenny.ahinko@spsm.se   tfn 5171

Specialpedagogiska   rådgivningsavdelningen

Frida Karlsson  frida.karlsson@spsm.se      tfn 5525

Joel Rutschman  joel.rutschman@spsm.se

tfn 5895

 

Resurscenteravdelningen

Vuokko Einarsson  vuokko.einarsson@spsm.se tfn 5302

Lotta Wolff  lotta.wolff@spsm.se             tfn 5134

Lena Asklund   lena.asklund@spsm.se tfn 5178

Läromedelsavdelningen

Rikard Sjöstedt  rikard.sjostedt@spsm.se       tfn 5616

Jenny Ahinko  jenny.ahinko@spsm.se         tfn 5171

 

 

 

 

VO Kunskapsutveckling

Vakant, kontakta saco-s@spsm.se om du är intresserad av att vara ombud.

 

 

VO Stöd och styrning

Petra Eklund  petra.eklund@spsm.se            SMS: 070-5865757 

Malou Nordlöf Ekström  malou.nordlof-ekstrom@spsm.se                tfn 5062

 

 

 

 

 

Arbetsmiljöombud

Anne-Lie Bazzani, Statsbidragsenheten anne-lie.bazzani@spsm.se   tfn 6068

Kerstin Norell Helmsjö, rådgivningsenhet 3, Umeå kerstin.norell-helmsjo@spsm.se  tfn 5380

Anders Nilsson, Verksamhetsområde Specialpedagogiskt stöd, Resurscenter syn, Avdelningen för verksamhetsutveckling anders.nilsson@spsm.se tfn 5111

Anders Eklund, Campus Stockholm, Läromedelsavdelningen anders.eklund@spsm.se tfn 5617 

Karina Johansson, Verksamhetsområde kunskapsutveckling karina.johansson@spsm.se     tfn 5059

Sofia Åkerberg, Anlys- och utvecklingsenheten sofia.akerberg@spsm.se  tfn 6021