Vilken roll har Saco respektive Sacoförbunden på arbetsplatsen?
Ett vanligt förekommande - och full begripligt - missförstånd, är att vi här på Saco, som centralorganisation för de 21 olika Sacoförbunden, har en roll gentemot den lokala fackliga verksamhet som bedrivs inom olika avtalsområden; på företag, kommuner, myndigheter etc. Det är istället de olika förbunden som på lite olika sätt - beroende på avtalsområde - samarbetar och stödjer det lokala facket med utbildning, stöd etc.
Inom kommunal & regional sektor finns AkademikerAlliansen som är en organisation för förhandlingssamverkan på den kommunala och landstingskommunala sektorn mellan 17 Sacoanslutna förbund. AkademikerAlliansen driver de gemensamma förhandlingarna på central nivå.
Inom statlig sektor finns Saco-S som är en förhandlingsorganisation där 19 av 21 Sacoförbund samverkar. Saco-S är både en central part gentemot Arbetsgivarverket och via lokala Saco-S-föreningar/råd även lokal part gentemot respektive myndighet/departement. Det är tyvärr vanligt att Saco-S blandas ihop med Saco, vilket kanske inte är så konstigt – namnen är ju snarlika.
Inom privat sektor - med alla olika branscher - varierar förbundens samarbetsformer en hel del. Det kan finnas olika förbundssamarbeten till stöd för olika akademikerföreningar som är i lokal partsställning på ett privat företag eller bolag.
Här kan du läsa mer om lokalt fackligt arbete.
För att få rådgivning, hjälp och stöd behöver du alltså kontakta det Sacoförbund som är ert kontaktförbund. Som enskild medlem ska du också alltså i första hand vända dig till företrädare för din lokala förening. I enskilda ärenden bör du dessutom kontakta ditt eget medlemsförbund.