Hoppa till huvudinnehåll
Om Saco

Anställda hos Saco

Här hittar du kontaktuppgifter till kanslipersonal och övriga som arbetar för Saco.

Ledningsgruppen

Mari Ternbo

Kanslichef
E-post: mari.ternbo@saco.se

 

Anita Ruud

Chef Verksamhetsstöd och HR
E-post: anita.ruud@saco.se

Annika Lukasson

Ekonomichef
E-post: annika.lukasson@saco.se

Emma Nilsson

Kommunikationschef
Telefon:
08–613 48 22
E-post: emma.nilsson@saco.se

Lena Granqvist

Samhällspolitisk chef
E-post: lena.granqvist@saco.se

Peter Olding

Federationssekreterare
E-post: peter.olding@saco.se

Saco Studentråd

Titus Fridell

Ordförande i Saco Studentråd, adjungerad i Sacos styrelse
E-post: titus.fridell@saco.se

Colin Andersson

Vice ordförande i Saco Studentråds styrelse
E-post: colin.andersson@saco.se

Kommunikationsavdelningen

Emma Nilsson

Kommunikationschef
Telefon:
08–613 48 22
E-post: emma.nilsson@saco.se

 

Agnes Hedin

Pressansvarig
Telefon:
08–613 48 17
E-post: agnes.hedin@saco.se

Anna Kopparberg

Ansvarig politiska kontakter
E-post: anna.kopparberg@saco.se

Claudia Kours

Ansvarig för event och internkommunikation
E-post: claudia.kours@saco.se

Ellen Westlund

Digital redaktör
E-post: ellen.westlund@saco.se

Håkan Carlsson

Pressansvarig
Epost: hakan.carlsson@saco.se

Johanna Feuk Westhoff

Kommunikatör
E-post: johanna.feukwesthoff@saco.se

Pälle Kamali

Kommunikatör
E-post: palle.kamali@saco.se

Sandra Christensen

Webbansvarig och projektledare för Saco Lönesök
E-post: sandra.christensen@saco.se

Sandra Wahlgren

Projektledare för Saco Studentmässor
E-post: sandra.wahlgren@saco.se

Samhällspolitiska avdelningen

Lena Granqvist

Samhällspolitisk chef
E-post: lena.granqvist@saco.se

 

Anna Odhner

Ombudsman och utredare pensioner och försäkringar
E-post: anna.odhner@saco.se
Ämne: Pension, Socialförsäkringar

Hedvig Modin

Utredare för utbildningsfrågor
E-post: hedvig.modin@saco.se
Ämne: Utbildning

Helena Larsson

Chefsjurist
E-post: helena.larsson@saco.se
Ämne: Arbetsrätt

Håkan Regnér

Chefsekonom
E-post: hakan.regner@saco.se
Ämnesområde: Arbetsmarknad, Samhällsekonomi, Utbildning & forskning

Jenny Grensman

Utredare med EU-inriktning
E-post: jenny.grensman@saco.se
Ämnesområde: Samhällsekonomi, Internationellt, EU

Jenny Rydstedt

Internationell sekreterare: EU, Union to Union samt globala frågor.
E-post: jenny.rydstedt@saco.se
Ämnesområde: Internationellt, EU

Jenny Wahlbäck

Jurist
E-post: jenny.wahlback@saco.se
Ämnesområde: Arbetsrätt

Karin Fristedt

Utredare, arbetsmiljö
E-post: karin.fristedt@saco.se
Ämnesområde: Arbetsliv & arbetsmiljö

Laila Abdallah

Utredare
E-post: laila.abdallah@saco.se
Ämnesområde: Utbildning & forskning

Linda Simonsen

Samhällspolitisk utredare
E-post: linda.simonsen@saco.se
Ämne: Samhällspolitik

Maria Rasmussen

Utredare Arbetsrätt
E-post: maria.rasmussen@saco.se
Ämne: Arbetsrätt, Arbetsmarknad

Ossian Wennström

Förhandlare och utredare
E-post: ossian.wennstrom@saco.se
Ämne: Pension, Socialförsäkringar

Thomas Andrén

Välfärdsekonom
E-post: thomas.andren@saco.se
Ämnesområde: Arbetsmarknad, Samhällsekonomi, Skatter, Socialförsäkringar

Gilbert Fontana

Utredare Arbetsmarknadsfrågor
E-post: gilbert.fontana@saco.se
Ämne: Arbetsmarknad, Lön

Verksamhetsstöd

Anita Ruud

Chef Verksamhetsstöd och HR
E-post: anita.ruud@saco.se

 

Anna Tafvelin

Dataskyddsansvarig (DSA)
E-post: anna.tafvelin@saco.se

Kristina Lind

Styrelse- och ordförandeassistent
E-post: kristina.lind@saco.se

Lars Rehn

IT-ansvarig
E-post: lars.rehn@saco.se

Raul Bahamondez

Statistiker
E-post: raul.bahamondez@saco.se

Sandra Pålsson

HR-generalist
E-post: sandra.palsson@saco.se

Tiina Kangasniemi

Administratör
E-post: tiina.kangasniemi@saco.se

Ulrica Emnegard

Redovisningsekonom
E-post: ulrica.emnegard@saco.se

Yen Ngo

Statistiker
E-post: Yen.Ngo@saco.se

Publicerad: 2024-01-15

Senast uppdaterad: 2024-01-16

Dela artikeln