Ny som chef - Bengt Kallenberg

Ett seminarium om ditt personliga ledarskap, dina styrkor, olika situationer du kan ställas inför och några av de vanligaste fallgroparna att se upp med för den som är ny som chef.

När du är ny som chef ställs du inför en rad nya utmaningar. I din roll har du förväntningar på dig från olika håll, du har fler relationer att bygga och underhålla, du ska leda och delegera, du ska få en grupp att samverka och vilja se människor växa och utvecklas. Samtidigt som du ska hantera många olika situationer så kliver du på en resa som kan ge en stor personlig utveckling.

För att lyckas är det viktigt att dels ha verktygen och kunna använda dem, dels ha en god självkännedom så du kan leda dig själv (och andra). Det här seminariet fokuserar på den du är, ditt personliga ledarskap, dina styrkor, olika situationer du kan ställas inför och några av de vanligaste fallgroparna att se upp med när man är ny som chef.

Innehåll:
- Ny som chef – vad händer?
- Vad behöver du för att lyckas?
- Dina intentioner, ledstjärnor och mål för ditt ledarskap
- Vilken är din ledarstil?
- Se, använda och utveckla styrkorna
- Leda tidigare kollegor
- Mod att fatta beslut, vara tydlig och delegera
- Hur en grupp utvecklas till ett samspelt team – ledarens roll
- Fyra vanliga fallgropar att se upp med
- Tips på hur du fortsätter vässa ditt ledarskap

Bengt Kallenberg är civilingenjör och arbetar med ledarskapsutveckling, coaching, grupputveckling, karriärfrågor, seminarier och författande. Han har många års erfarenhet från egna chefs- och ledarpositioner inom både större och mindre företag.

Bengt är certifierad coach (ICF PCC) och är verksam i det egna företaget samt partner i 4Focus Leadership & Recruitment i Stockholm.

Han har skrivit fyra böcker, den senaste är ”Laget framför jaget – gott samarbete i praktiken”

Saco arrangerar seminariet för chefer i samarbete med medlemsförbunden Akademikerförbundet SSR, Civilekonomerna, DIK, Fysioterapeuterna, Jusek, Kyrkans Akademikerförbund, Naturvetarna, Officersförbundet, Saco-förbundet Trafik och Järnväg (TJ), SRAT, Sveriges Arbetsterapeuter, Sveriges Farmaceuter, Sveriges läkarförbund, Sveriges Psykologförbund, Sveriges Skolledarförbund, Sveriges Universitetslärarförbund (SULF) och Sveriges Veterinärförbund.

Publicerad: måndag 07 mars 2016

Senast uppdaterad: måndag 07 mars 2016

Nyckelord:
Chef

Fler videos

Sortera på:
Datum
Popularitet

Visar totalt 76 träffar.